יום שבת, 6 באוגוסט 2011

מתווה לקורס נחוץ


הצעה למתווה לקורס: "מנהיגות ואתיקה בתחום התכנון והבניה"
בימים אלה של מחאה ציבורית מתפשטת, הנוגעת בתחומים שלנו, של תכנון עירוני ובניה של דירות בנות-השגה, חשוב מאי-פעם להכשיר את המתכננים העירוניים והמנהלים של העתיד להתמודד עם האתגרים הנכונים להם בתפקידם המקצועי. רבים מבעלי המקצוע בתחומים אלה אינם מודעים לאחריות הכבדה הרובצת על כתפיהם בתפקידם, כמו שהסטודנטים אינם מודעים לאחריות שתהיה בתפקידים שאותם יאיישו בעתד. אלה שאכן מודעים לאחריות, פעמים רבות נמנעים מכל עשיה כדי שלא לטעות. יש לעשות, אך לעשות 'נכון'. על כל בעל תפקיד ציבורי, בתחום התכנון העירוני, בתחום התכנון והבניה, ובכלל במינהל הציבורי, לפתח ערכים הנכונים לו או לה ולדעת לעמוד מאחוריהם ולקדם אותם. לשם כך עליהם לדעת להיות מנהיגים, לנהל משא ומתן, ו'להשאר בחיים'. הקורס נועד להכין את מתכנני העתיד לדרך הפתלתלה הנפרשת לפניהם.
הקורס יורכב משלושה פרקים.
הפרק הראשון יעסוק בלימודי מנהיגות, כפי שנהוג ללמד בבי"ס ע"ש קנדי למינהל ציבורי בהרווארד, ויסתמך על ספרם של רולנד חפץ ומרטי לינסקי, "מנהיגות במבחן" שיצא בארץ בהוצאת "ידיעות ספרים". המקרים אותם נבחן מבחינה מעשית, יהיו מתחום תכנון ערים ובניה.
הלימודים יקיפו נושאים הקשורים במנהיגות כמו מאיפה מנהיגות מגיעה (האם מתכנן הוא מנהיג? או המנהל? או שאחרים הם המנהיגים- רכז? מתנדב? פעיל חברתי? ) האם מנהיגות ניתנת או נלקחת, האם היא מתת טבע או ניתנת ללמידה, מה עושה אדם למנהיג? ולאחר שנעשה מנהיג, מה הם הערכים החשובים לו וכיצד מפתחים מבהירים אותם ושומרים עליהם – נושאים שנחזור אליהם לקראת סוף הקורס. נעסוק בקונפליקטים של המתכנן המנהיג, בהשפעה שלו על הסובבים אותו ושלהם עליו, באיך 'להשאר בחיים' כמנהיג וכאדם. נבחן כיצד המתכנן המנהיג מוביל שינויים ומתמודד איתם בתנאים של חוסר וודאות.
הפרק השני יעסוק במשא ומתן, לפי המתווה של מרכזי הגישור באוניברסיטת הרווארד, בבי"ס ע"ש קנדי ובפקולטה למשפטים, ויתבסס על הספר מאת דגלאס סטון, ברוס פטון, ושילה הין "שיחות קשות" בהוצאת מודן. וכן על הספר "סיכום חיובי" מאת רוג'ר פישר ו-ויליאם יורי 1981.
הלימודים בפרק זה יקיפו נושאים בסיסיים בעקרונות של ניהול משא ומתן על מנת ללמוד ולתרגל טכניקות בסיסיות של משא ומתן ולהבין איך מתכננים יכולים לנהל את עצמם בסיטואציות המורכבות אליהן הם יכולים להקלע בתחומים המקצועיים והיום יומיים. הלימודים יתנו שיטות וכלים להתמודד עם שיחות קשות שכולנו מנהלים מידי יום בין בחיינו האישיים ובין בחיינו המקצועיים, לפענח את הקושי בשיחות כאלו על מנת ללמוד כיצד להתמודד איתן. מטרתינו ללמד כיצד לשפר את ההתמודדות ולאפשר להגיע למקום טוב יותר ולתוצאות טובות יותר לפרט ולכלל.
הפרק השלישי יעסוק באתיקה, ויתבסס על "המידות ספרים א-ב" מאת אריסטו, בהוצאת מגנס (2001). ספרו של אריסטו מציג נקודת מוצא תכליתית, מציג את הצד החברתי ומדגיש את החינוך המוסרי, ותופס את המוסר כדרך חיים שבה העיקר הוא ההרמוניה וההתאמה ההדדית בין המרכיבים. אריסטו מדבר על תפקידו של האדם במכלול הדברים ועל מהותו של "המעשה המוסרי".
הלימודים יבהירו מה בין חוק לאתיקה בתחום התכנון העירוני ובתחום התכנון והבניה, בקרב אנשי המקצוע ובקרב הציבור הכללי.
בחלק זה של הקורס, נעסוק בבחינת מקרים מן ההויה הישראלית העכשוית, הקשורים לתחומים שלנו, של תכנו עירוני, בניה ופיתוח, וננתח אותם בהתאם לראיה האתית, ונציע מתווים לפעולה, על מנת להגיע לסינתזה של שלושת הפרקים של הקורס.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה